Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sztuki Walki - Jaką drogą idziesz Ty?...
#1
Witam. Wiele myślałem, by założyć ten temat i w końcu to zrobiłem. Wiele ludzi dąży być w czymś lepszym; np. jeden chcę być lepszym w graniu piłkę nożną, drugi w siatkówkę, trzeci w malowaniu, a inni chcą się szkolić w SW (oczywiście jest tego wiele).
Zapomniałem tu dodać, że kierujemy się na SW ze względów oczywistych jakimi są: obrona na ulicy, pokazanie ze umiemy się bić. W języku potocznym kozaczenie przy kolegach, obrona przed napadem, i innymi rzeczami (trudnymi tu do wymienienia).
Sztuki walki mogą składać się z następujących elementów: uderzeń pięścią lub łokciem, kopnięć, chwytów, duszeń, rzutów, dźwigni oraz walki bronią (białą).
Quote:
Sztuki walki (niekiedy błędnie utożsamiane ze sportami walki i systemami walki) są sposobami walki wręcz, czasami z użyciem broni białej. Podstawą nauki wszelkich sztuk walki jest trening, który zazwyczaj uczy umiejętności samokontroli wybuchów agresji, samoobrony, poprawia wydolność organizmu oraz redukuje poziom strachu.

Quote:
Klasyfikacja rodzajów walk do konkretnych kategorii stała się punktem spornym wśród zainteresowanych ze względu na płynna granicę pomiędzy tymi kategoriami. Główną cechą rozgraniczającą kategorie jest cel trenowania danego rodzaju walki. Teoretycznym priorytetem w sztukach walki jest rozwój osobowościowo-duchowy. Sporty walki kładą nacisk na element rywalizacji sportowej. Z kolei systemy walki to formy stworzone dla potrzeb współczesnych armii, nastawione na szybką i skuteczną eliminację wroga. Płynność granic polega między innymi na przechodzeniu niektórych sztuk walki w sferę sportów walki (np. judo, taekwondo).Quote:Współcześnie istnieją dwa kierunku rozwoju szkół walki. Pierwszy to utrzymanie tradycyjnych wartości i rozwój duchowy. W tę stronę kieruje się m.in. aikido http://pl.wikipedia.org/wiki/Aikido, karate tradycyjne http://pl.wikipedia.org/wiki/Karate_tradycyjne, kung-fu http://pl.wikipedia.org/wiki/Kung-fu, a także inne tradycyjne szkoły, których proces treningowy w znacznej mierze nastawiony jest na rozwój duchowy, spokój, umiejętność kontroli umysłu, medytację, a w mniejszym na brutalną walkę. Inne szkoły, takie jak większość szkół Kyokushin http://pl.wikipedia.org/wiki/Kyokushin czy taekwondo http://pl.wikipedia.org/wiki/Taekwondo, zostały zmuszone do rozbudowy procesu treningowego, aby być konkurencyjne wobec nowych systemów walki oraz zmieniających się wymagań. Pojawienie się w czasie II wojny światowej wojskowych systemów walki, takich jak izraelska krav maga http://pl.wikipedia.org/wiki/Krav_maga , polski Bas-3 czy rosyjskie sambo http://pl.wikipedia.org/wiki/Sambo_%28sztuka_walki%29 , uczących samoobrony z przeznaczeniem do walki ulicznej, oraz pojawienie się sportów walki "międzydyscyplinarnych", jak Kudo Daido Juku http://pl.wikipedia.org/wiki/Kudo_Daido_Juku czy MMA http://pl.wikipedia.org/wiki/Mieszane_sztuki_walki, wykazało niską praktyczną skuteczność niektórych tradycyjnych szkół sztuk walki. Wzrosła popularność systemów kompleksowych, uczących walki zarówno w "stójce" jak i w parterze, uczące uderzeń (także łokciami), kopnięć (także kolanami), chwytów, dźwigni (także na stawy), kluczy, duszeń.

Dla przedstawicieli tradycyjnych, wschodnich stylów walki jest kwestią dyskusyjną, czy za sztuki walki można uznać takie formy walki jak boks http://pl.wikipedia.org/wiki/Boks, kick-boxing http://pl.wikipedia.org/wiki/Kick-boxing, Kudo Daido Juku, MMA, zapasy http://pl.wikipedia.org/wiki/Zapasy czy szermierka http://pl.wikipedia.org/wiki/Szermierka , ponieważ poza elementami czysto technicznymi nie uwzględniają rozwoju duchowego i kulturowego adepta (co, zdaniem niektórych, jest koniecznym warunkiem "sztuki", a bez nich można mówić raczej jedynie o sporcie lub systemie walki)[1]. Krytycy tego podejścia podnoszą z kolei, że to raczej tradycjonalne style, jak aikido czy capoeira http://pl.wikipedia.org/wiki/Capoeira, które duży nacisk kładą na rozwój duchowy i samą "sztukę", ale nie sparingi i trening realnej walki, nie powinny podkreślać, że uczą walki wręcz.


Pomocne Linki:
- http://sztukiwalki.org/
- http://www.sporty-walki.org/
- http://www.sfd.pl/Scena_MMA_i_K_1-f131.html
- http://www.sfd.pl/Grappling-f127.html
- http://www.sfd.pl/Uderzane-f128.html
- http://www.sfd.pl/Style_tradycyjne-f129.html
- http://www.sfd.pl/Combat_%2F_Samoobrona-f130.html
- http://www.sfd.pl/Baza_klub%C3%B3w_Sztuk_Walki-f148.html

Linki dla Ciekawskich:
- http://www.youtube.com/watch?v=Q4VciVrE3BY
- http://www.youtube.com/watch?v=lQCFakoboYI


_________________________________________
Temat został stworzony po to, byśmy dzielili się jaką SW uprawiamy dotychczasowo, jakiej będziemy się uczyli, czy w kwestiach porad i różnych podobnych rzeczy. Możemy dzielić się też informacjami (przykładowa inf.), że ćwiczymy w domu, dlatego że niema blisko naszej miejscowości żadnej sekcji, lub po prostu nie jesteśmy sobie tego zapewnić. I dlatego ćwiczymy w domu/piwnicy sami/ z kolegami na worku. Czy innych rzeczach.

[Źródła:
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Sztuki_walki]
Reply
#2
Moja sztuka nazywa się Na Cepa i zazwyczaj działa.
Reply
#3
Nie umiem się bić ale jakoś tego nie odczuwam Tongue
Reply
#4
Uprawiałem zapasy, a teraz zacząłem uprawiać kick-boxing Dodgy
Reply
#5
Tongue 
Maloudrić:
Chodzi takie przekonanie; że jak kilka razy nie oberwiesz w twarz, nie nauczysz się bić. Ale lepiej w ogóle nie obrywać (co jest prawie niemożliwe) i zapisać się do jakiejś sekcji.
Reply
#6
Większość ludzi stosuje : coco jambo i do przodu

Lub zwykłą uliczną walkę.
Reply
#7
Hmm.. Czyli tak zwanie "na dzika". Taak. Pomachają rękami, zmęczą się. A ten, który uczył się w sekcji będzie odpierał wszystkie ataki, a kiedy jego rywal się zmęczy ciągłym uderzaniem go, to on wtedy da mu (jak to się mówi) "w łep" i Przeciwnik, który walczy "Coco jambo i do przodu" leży.
Uliczna walka - co mam przez to rozumieć, bo uliczna walka to np. krav maga, lub walka dresiarzy.
Reply
#8
używam glanów, liczy się jako sztuka walki jakaś?
Reply
#9
Apropo sztuk walki polecam dla zainteresowanych filmy :
"Niepokonany" wszystkie 3 części Tongue Świetna rola Scotta Adkinsa.
"Ip man" to jest film o sztukach walki ze wschodu Kung-fu oraz karate Tongue
Reply
#10
Tongue 
MMA , kick-boxing , zapasy(kiedyś).
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)